Jak co roku, w naszych głowach pojawia się dylemat, jakie prezenty na święta z TaniaKsiazka sprawić swoim bliskim. Kolejny sweter z reniferem? Kubek z ocieplaczem? Ciepłe skarpetki w gwiazdki i mikołaje? Brzmi jak banał. Każdy z nas zapewne chciałby, żeby bliska osoba była zadowolona z otrzymanego prezentu świątecznego. Warto zatem pomyśleć nad prezentem, który zostawi po sobie jakiś ślad, nie tyle na dnie szafy czy szuflady, co w umyśle obdarowanej osoby. 

Książka jako prezent na święta

Jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować jest kupno książki. Bo któż nie lubi poszerzać horyzontów poprzez zatopienie się w literaturze? Niezależnie od tego, dla kogo kupujesz prezenty na święta, jesteś w stanie wybrać unikalną pozycję książkową dla każdego. W końcu, skoro są to Twoi bliscy, znasz ich upodobania, wiesz czym się interesują. Książki nie ograniczają się jedynie do serii opowiadań o wymyślonych bohaterach. Dla fanów gotowania znajdziesz książki kucharskie, wielbicielom sportu sprawisz biografie ich największych idoli, dla osób lubiących robótki ręczne możesz wybrać jeden z wielu dostępnych poradników w danej dziedzinie. Wariantów jest ogrom. Co więcej, możesz poszperać na stronach internetowych księgarni, poczytać recenzje i opisy książek, tak aby Twoje prezenty na święta były rzeczywiście trafione i przyniosły korzyści czytelnikowi.

Plusy wynikające z czytania książek

Powszechnie znaną prawdą jest to, że warto czytać książki. Istnieje wiele argumentów na poparcie tej tezy, a poniżej część z nich:

  • zmniejsza poziom stresu: tylko 6 minut czytania wystarczy, aby odczucie stresu zmniejszyło się o 60%,
  • wzmacnia pamięć: czytając trzeba zapamiętywać imiona bohaterów, nazwy miejsc itd., co jest “treningiem” dla mózgu,
  • rozwija wyobraźnię: widząc tylko tekst, mózg wyobraża sobie akcję, miejsca, postaci wizualizując je,
  • poszerza słownictwo: sięganie do książek o różnej tematyce zwiększa zasób słów,
  • poprawia koncentrację: efektywne czytanie wymaga skupienia uwagi przez dłuży czas, w ten sposób ćwiczona jest zdolność koncentracji,
  • inspiruje: spotkanie z książką można porównać do spotkania z drugim człowiekiem, zainspirować może cokolwiek np. aktywności, którym oddają się bohaterowie.

Prezenty na święta motywacją do czytania

Powodów aby sięgnąć po książkę może być naprawdę sporo. Niektórym jednak ciężko zabrać się za przeczytanie choćby jednej książki w roku! Każdy zna taką osobę. Skoro czytanie niesie za sobą tak wiele korzyści, może warto zrobić dobry uczynek i obdarować kogoś kawałkiem dobrej literatury? Z pewnością warto spróbować!

Boże Narodzenie pressfoto - pl.freepik.com